У Франківську екоактивісти “Промприладу” створили незвичайний зелений сад

Пряні трави, соковиті помідори та картопля в мішках – в Івано-Франківську на “Промприладі” прагнуть створити простір, який дасть можливість для екологічного садівництва.

Лучшие сорта томатов 2019 для Украины: 5 популярных сортов ...

Невелика стійка з овочами і зеленню, яка здіймається над міськими будинками, – це пілотний проєкт місцевої лабораторії ресайклінгу, йдеться у сюжеті каналу 402.

“У нас тут є перчик, є перший помідор, який ми плануємо спільно з усіма мешканцями і друзями споживати його у салаті. Також у нас є м’ята двох типів, огірки, картопля двох типів, яку ми вирощуємо у мішках”, – розповідає співзасновник RE: Laboratary Михайло Веклин.

На меті пройти ввесь шлях екологічного садівництва від компастування екологічних відходів до вирощування на їх основі та споживання корисних продуктів.

“Ми хочемо довести, що принцип церкулярної економіки можливо започаткувати в Україні та в Івано-Франківську в тому числі. Це коли сміття не виходить за межі певної території. Потрапляючи на територію в дім, або в офіс, або в магазин потрапляє продукція. Вся ця упаковка, харчові відходи не потрапляють на сміттєзвалища. 50% з сміття, який іде на сміттєзвалище, це харчові відходи. Саме зараз ми показуємо цінність цим харчовим відходам. Це можна зробити в домашніх умовах. Компастувати і вирощувати. Ми не є агрономи. Ми є ідейники, які показуємо своєю діяльністю, що це можливо робити власними силами, не маючи великого досвіду, але маючи до цього бажання”, – говорить Веклин.

Доглядати за таким садом неважко. Все, що потрібно, це раз на день підлити рослини та ще 15 хвилин на те, щоб привести його до естетичного вигляду. І хоча з’явився він на даху лише 2 тижні тому продукти з нього уже пройшли тестування гурманами. Тутешній бармен Євген зізнається, що встиг зірвати для напоїв кілька пряних листочків.

“Тут росте м’ята і базилік. Звичайно, цей сад поки в своїх розмірах наші потреби не задовільнить. Але, якщо є така ситуація, що раптом на барі закінчується, то спокійно пару листочків рву і роблю коктейль. В принципі ідея дуже крута. Якщо думати про те, як використовувати цей сад перед тим, як його садити. Тобто, щоб ми садили тут шавлію, тархун, естрагон, розмарин, базилік”, – говорить бармен «PromBar» Євген Юрків.

Наразі міні-сад займає лише 4 квадратних метри. Та, якщо тестова версія, виявиться успішною, то в планах суттєве розширення.

“Ми маємо в планах переїхати на дах, а це орієнтовно 500-600 м кв, і вирощувати там овочі, зелень. І це не будем робити тільки ми, а даватимемо також можливість усім мешканцям Івано-Франківська. Будь-хто зможе до нас прийти, вирощувати, ми будем допомагати доглядати за цим, а вони збиратимуть свій урожай”, – каже Михайло Веклин.

Поки харчові відходи, з яких роблять компост для саду, екоактивісти беруть із власних домівок. Та, коли green garden збільшиться – планують збирати їх з усіх закладів, які є на території “Промприладу”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *