У Франківську презентували словник гуцульської діалектної лексики та фраземіки

На Факультеті філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася презентація унікального за своєю природою І тому словника «Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові». Це перший Словник, у якому лексикографічно опрацьовано діалектну лексику і фраземіку одного говору (гуцульського), освоєну мовою української художньої літератури.

Автор ідеї та концепції, керівник проєкту та відповідальний редактор Словника, доктор філологічних наук, завідувач кафедри української мови професор Василь Ґрещук зазначив, що у словникових статтях охарактеризовано значення понад 7,5 тисяч гуцульських діалектизмів, не враховуючи фонетичних варіантів, проілюстровано використання їх кожним автором у своїх художніх текстах із паспортизацією, відзначено їх образне вживання.

Основним завданням, яке стояло перед автором і групою мовознавців кафедри української мови та Навчально-наукового інституту українознавства, що працювали над словниковими статтями (Роман Бачкур, Валентина Ґрещук, Іван Думчак, Лілія Париляк, Віра Пітель), – було відтворити усе багатство гуцульського говору, що увібрала у себе українська художня мова, і встановити семантику гуцулізмів.

Доктор філологічних наук, завідувач кафедри загального та германського мовознавства професор Віталій Кононенко зазначив, що нова лексикографічна праця, яка побачила світ, має особливе призначення. Цінність її у тому, що це перший Словник одного діалекту в художній мові, який засвідчує затребуваність гуцульського діалектного слова у художніх цілях.

Про необхідність і важливість такого Словника наголосив і декан Факультету філології, доктор філологічних наук, професор Роман Голод.

“Потреба такої праці, на думку вченого, у тому, що в ній зафіксовані цінні відомості про сегмент гуцульського діалектного лексикону, абсорбованого художньою мовою. Для сучасної україністики цей Словник особливо на часі та буде неоціненним джерелом для створення повного гуцульського словника,” – зауважив Роман Бачкур.

Знаковим є ще й те, що Словник побачив світ у ювілейний рік автора, професораВасиля Ґрещука, з чим уся філологічна родина щиро його вітала.

«Словником послуговуватимуться ті, хто закоханий у самобутнє народне слово», – зазначив сам автор. З нетерпінням очікуємо появу другого тому Словника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *