Завантаження Події

« Всі Події

  • Це подія пройшло.

Презентація книжки Іванни Стеф’юк “Портрет українця”

21.02.2022 / 17:00

Free

ЗНИКАЮЧІ ТА РІДКІСНІ ОБРЯДИ, ГЕНОЛОГІЧНІ ТАЄМНИЦІ ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ І МОТИВУЮЧІ ЖИТТЄВІ ПРИКЛАДИ КРАЩИХ З КРАЩИХ!

Все це – під однією палітуркою. 21 лютого 17.00, у Міжнародний день рідної мови, в Гуцульській кнайпі Мулярових (місто Івано-Франківськ) відбудеться презентація книжки молодої письменниці, дослідниці етнографії та краєзнавства, кандидатки філології Іванни Стеф’юк «Портрет українця».

Книжка побачила світ у столичному видавництві «Український письменник» під мудрим керівництвом Василя Клічака – українського письменника, науковця, заслуженого журналіста України, директора видавничого центру «Просвіта». Передмова до книги Євгена Барана – українського літературознавця, літературного критика, заслуженого діяча мистецтв України.

«Життя є дивним і неспрогнозованим. І хоча ми живемо в добу суцільних змін, які аж ніяк не обіцяють зупинитися, все одно є в цьому світі щось стале і хтось більший за тенденції світових змін. І це щось – індивідульний опір варварству. І цей хтось – Людина, яка свідома відповідальности за життя.
Пафосно? Так. Але є моменти, коли тільки пафосні речі, вчинки, слова здатні бодай на крок від тебе зафіксувати правду людини культури (людини культурної).
Іванна Стефюк, ся „мольфариця-рибниця“ із Кобак, що тепер пожвавлює роботу Снятинського музею Марка Черемшини, підготувала книжку літературознавчо-краєзнавчих та етнографічних есеїв, які розширюють горизонти відомого, виводячи оце відоме у простір позавідомого», – зазначає Євген Баран.

«Історія книжки взагалі цікава. Як ви пригадуєте, два роки тому розпочався карантин і нам рекомендували залишатися вдома. Я виконала рекомендацію буквально – два місяці взагалі нікуди не виходила, оскільки не хотіла бачити і чути, як підвищується шкала агресії людей одне до одного в транспорті, на вулиці, ще десь. І я сублімувала це все у наукову творчість. З березня по квітень вийшло 25 статей (це дуже багато, як для мене, а квітень-травень виявилися ще пліднішими.
Що в книзі? Все, що мене цікавить: літературознавство в іменах, постать Марка Черемшини, традиційна культура Буковини та Покуття, ну і моя улюблена містика – її теж є трохи. Я зрозуміла, що коли тобі страшно чи дуже боляче – краще сказати собі «Працюй!» – і внутрішнє світло вирівняє усе. До речі, один з героїв моєї книги робив саме так – отаман УГА Сень Горук у російському полоні…вчив мови. Бо казав, що страх здатен знищити інтелектуальний хребет людини», – каже Іванна Стеф’юк

Презентація книжки відбудеться з дотриманням усіх карантинних норм, реєстрація за телефоном 095 244 95 79.

ПРО АВТОРКУ:
Іванна Стеф’юк – молода українська письменниця, літературознавиця, краєзнавиця, кандидатка філологічних наук, членкиня Національної спілки письменників України, методистка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кураторка етнографічного проєкту «Спадщина». Старша наукова співробітниця Снятинського літературно-меморіального музею Марка Черемшини. У минулому займалася викладацькою діяльністю та працювала в журналістиці – зокрема, кореспондентом обласної газети «Доба», головною редакторкою каналу «Чернівці.ТВ», з особливою приємністю згадує співпрацю з порталом БукІнфо.

Лауреатка літературно-мистецької премії імені Марка Черемшини та літературної премії імені Пауля Целана. Володарка почесної медалі Чернівецької ОДА та Чернівецької обласної ради “Вдячна Буковина”.
Сфера наукових зацікавлень: сакральний аспект трактування тексту, топос гір у літературі, Марко Черемшина, українська традиційна культура, родинна обрядовість Буковини. Авторка-упорядниця (разом з Русланою та Петром Кірєєвими) книги «Марко Черемшина в спогадах, документах і матеріалах» (2014). Співавторка науково-дослідницької книги «Гуцульський ліжник: дискурс через віки». Автори книги — Іванна Олещук та Микола Шкрібляк. Авторка монографії “Людина і світ у слові Марка Черемшини” (2019). Видала збірку новел «З гостем за руку», авторка роману «На хітанці». Співавтор книги-діалогу «І.Стеф’юк. Раптівка / А.Сенчило. Обратная сторона земли» (2018). Автор поетичної книги «Рибниця». Її повість «Близниця» є фіналістом (ІІ місце) міжнародної премії імені Василя Портяка.

Домінанта стилю Іванни Стеф’юк — активне використання гуцульських діалектизмів, зображення світу горян, осмислення сакрального і містичного у житті людини.

Володарка Гранту Президента України у галузі літератури (2017). Як фотомодель представлена у двох номерах канадського культурологічного журналу «Разом» (видається українцями Канади).
Спільно з телекомпанією «Снятин» на волонтерських засадах озвучила 10 новел Марка Черемшини у циклі програм «Наш Черемшина», повністю відтворивши діалектологічний відтінок порубіжної зони Прикарпаття. Авторка циклу документальних програм «Сторінками життя» (спільно з ТК «Снятин» та авторка серії подкастів «Червона книга Буковини» (спільно з радіо «Суспільне: Буковина»).

За період 2020-2021 років з-під пера науковиці вийшло понад 100 науково-популярних публікацій всеукраїнських мистецьких порталах та на сторінках друкованих періодичних видань. Проявила себе і як сценаристка (у тандемі з Л.Добровольською).

Подробиці

Дата:
21.02.2022
Час:
17:00
Вартість:
Free
Подія Категорія:
Сайт:
https://www.facebook.com/events/1102179650376557

Місце проведення

Гуцульська кнайпа Мулярових
Чорновола, 5
Ivano-Frankivsk, 76018 UA
+ Карта Google